Tréninkový program

 
Tento treninkový program je založený na základě zkušeností, které jsem postupně nabírala od trenerů, u kterých jsem měla tu čest se učit, velkými učiteli mi byli, a stále jsou samozřejmě koně.
Tento postup spolehlivě používáme od práce před obsednutím, samotným obsedáním, přiježďováním a přípravy koně pro konkrétní účely (sport, hobby kůň nebo koně určení k prodeji)
V první fázi jde o to, koni vysvětlit jak má správně reagovat na tlak. Je to celé o práci ze země, která je pro mne velmi důležitá s každým koněm, na konci první fáze výcviku se kůň učí pozitivně reagovat na udidlo a sedlo.
Celý treninkový program je založen na tom, vybudovat koňskou osobnost, spolehlivého koně který na krizové situace ( důvod k poplašení, úprku, vykopnutí, poskočení) reaguje pouze tak, že se povolí a zůstane stát. 
 
 
V další fázi se zaměřujeme na práci ze země bez vodítka, a na samotnou práci ze sedla, na kterou byla pečlivá příprava v počátku tréninku. To znamená, že při obsedání zřídka kdy nastane problém. Koně na jezdce nereagují překvapeně, naopak už zvládají reagovat na základní pobídky jako je rozejití, zastavení a zatočení.
V této fázi kůň "nabírá kilometry" a zvyká si na pohyb ve všech chodech s jezdcem, chytá stabilitu, učí se držet tempo a směr. Prohlubuje se spolehlivost koně.
 
Ve třetí fázi začíná pokročilejší drezurní práce. Opět navazujeme na práci ze země, kůň se učí být prostupný tlaku ve všech směrech a chodech, pracuje se hřbetem a krkem, začíná se pracovat na manevrech.
 
Ve čtvrtém stadiu treninku má kůň naježděno "dost kilometrů" na to aby měl dostatečnou rovnováhu, pracuje se na kontracvalech a ustupování tlaku v nich, dbá se na to aby kůň byl rovný. Prohlubují se manevry.
 
 
V páté fázi tohoto programu kůň zvládá jezdit do terénu o samotě v klidu a pohodě.
V kontracvalu reaguje při posunutí zádi dovnitř přeskokem. 
Práce v kruhovce na volno je samozřejmostí.
 
 
Tohle je povrchové shrnutí treninku, jsou to měsíce, někdy roky práce, čím více času se na různých fázích zůstává, tím více se schopnosti koně i jezdce prohlubují. Každý má rozdílné cíle, možnosti, požadavky. Podle nich se odvíjí individuální trenink.
 

                                       

O Westernovém ježdění

Western - Od práce ze země přes obsednutí k ježdění

Při práci s westernovým koněm je pro mě důležité, aby byl kůň tzv "broke" znamená to že by měl správně reagovat na každou pobídku kterou si vymyslím - pokaždé se povolit tlaku který na něj vyvinu. To platí jak od nohou, tak od otěží. S touto prací začínám s koněm ze země před dovršením jeho dvou...
Celý článek