Tréninkový program

 
V prvotní fázi výcviku pracujeme s reakcí koně na tlak ze země - chceme uvolněnou a ochotnou  reakci.
 Příprava ze země je pro mne velmi důležitá, a začínám jí s každým koněm bez rozdílu věku a stupně přiježděnosti.
Trénink koně směřujeme k tomu vybudovat koňskou osobnost, spolehlivého koně který ochotně reaguje na tlak a zvládá krizové situace s klidem ( důvod k poplašení, úprku, vykopnutí, poskočení) kůň by měl reagovat tak, že se povolí a zůstane stát. 
 
 
V další fázi se zaměřujeme na samotnou práci ze sedla, na kterou byla pečlivá příprava v počátku tréninku. To znamená, že při obsedání zřídka kdy nastane problém. Koně na jezdce nereagují překvapeně, naopak už zvládají reagovat na základní pobídky jako je rozejití, zastavení a zatočení.
V této fázi kůň "nabírá kilometry" a zvyká si na pohyb ve všech chodech s jezdcem, chytá stabilitu, učí se držet tempo a směr. Prohlubuje se spolehlivost, přiježděnost koně.
 
Ve třetí fázi začíná pokročilejší drezurní práce. Opět navazujeme na práci ze země, kůň se učí být prostupný tlaku ve všech směrech a chodech, pracuje se hřbetem a krkem, začíná se pracovat na manevrech.
 
Ve čtvrtém stadiu treninku má kůň naježděno "dost kilometrů" na to aby měl dostatečnou rovnováhu, pracuje se mimo jiné na kontracvalech a ustupování tlaku v nich, dbá se na to aby kůň byl rovný. Prohlubují se manevry.
 
 
V další fázi se zaměřujeme například na navázání na kontracval - při posunutí zádě koně dovnitř kůň udělá letmý přeskok.
Kůň se učí být spolehlivým i v terénu.
 
 
Tohle je povrchové shrnutí treninku, jsou to měsíce, někdy roky práce, čím více času se na různých fázích zůstává, tím více se schopnosti koně i jezdce prohlubují. Každý má rozdílné cíle, možnosti, požadavky. Podle nich se odvíjí individuální trenink.
 

                                       

O Westernovém ježdění

Western - Od práce ze země přes obsednutí k ježdění

Při práci s westernovým koněm je pro mě důležité, aby byl kůň tzv "broke" znamená to že by měl správně reagovat na každou pobídku kterou si vymyslím - pokaždé se povolit tlaku který na něj vyvinu. To platí jak od nohou, tak od otěží. S touto prací začínám s koněm ze země před dovršením jeho dvou...
Celý článek